Sabah Gazetesi – 15.8.2017 tarihli haber

sabahgazete

HABERİN TAM METNİ

İç Hastalıkları Uzmanı Dr M.Nafiz Karagözoğlu ve Sporcu Diyetisyeni Aslıhan Elmas gençleştiren en iyi besinler hakkında bilgiler verdi.

Günde birkaç öğünde masanızdan eksik etmeyeceğiniz bu yiyecekler sayesinde kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedeceksiniz.

1) C ve E vitamini Beta Karoten Antosiyanin içeriği ile beynin genç kalmasını sağlayan yaban mersini beyin mersini de denir.

2) Genç Kalmak için abur cubur yiyeceklerden şekerden aşırı tuz kullanımı aşırı alkol sigara stres hareketsizlik uykusuz kalmaktan kaçının.

3) Yüksek karotenoid içeren kayısı gençlik iksiri adını hak edecek kadar zengin bir besindir.

4) Sporcu Diyetisyeni Aslıhan Elmas kivi içeriğindeki C, B3 ve E vitaminleri lutein, potasyum ve lif sayesinde kan pıhtılaşmasını azaltarak uykusuzluk ve yorgunluğa birebir çözüm ürettiğini vurguladı.

5) Bonus Buzlu Kivi suyu: 4 adet soyulmuş ve doğranmış kivi 500ml elma suyu 1 yemek kaşığı limon suyu 1 çay kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu. blenderdan geçirilerek sıvı hale getirilir. Portakal kabukları eklenerek karışım bir tepsiye dökülür ve sertleşene kadar dondurucuda bekletilir. Ve sonrasında çırpılarak sıcak yaz günlerinde servis edilir.

6) Frenk Üzümü yaşlanma karşıtı ve muhteşem bir C vitamini kaynağıdır. Doku ve hücre tamir edilerek bunların yenilenmesini hızlandırır.

7) Kansızlık, kireçlenme, yorgunluk varis ve romatizma gibi Hastalıkları tedavi etmeye yarar içeriğindeki selenyumla cilt kırışıklıklarını ve ince çizgileri önlemede etkilidir.

8) Kavun bizi yaşlandıran serbest radikallerle savaşan muhteşem bir yaz meyvesidir. Ldl kolesterolü ve kan Basıncını düşüren kavunu blenderdan geçirip tülbentle süzüp limon suyunu ve zeytinyağını da ekleyip karıştırın tonik gibi kullanabilirsiniz.

9) Bilinen en iyi afrodizyak olan kuşkonmaz cildi ve kalbi gençleştiren E vitamini zenginidir. E vitamini içeren bu sebze kalbi korur ve beyni genç tutar.

10) Beynin gıdası yumurta yüksek lesitin sayesinde yumurta yalnızca hafızayı ve konsantrasyonu değil duygusal sağlığımız açısından da katkı sağlar. İçeriğindeki kolin, hücre zarını yenileyen vücudun yağları beyindeki önemli bir hafıza molekülü olan asetilkoline dönüşür.

11) Zeytinyağı Omega 9 yağ asidi olan cildi rahatlatan ve dinlendiren Antienflamatuar özellikleri gösteren Oleik asit açısından da zengindir.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2017/08/15/vucudu-genclestiren-yiyecekler

Bir Yorum Yazın

Translate »